Literární projekty

Ne vše dokáže člověk sám. Proto jsem se rozhodl nabídnout spolupráci i dalším lidem a vytvářet s nimi knihy společně. Do mých projektů se může přihlásit každý. Od vyhlášených spisovatelů, kteří sbírají literární ceny až po autory, kteří své dílo skrývají na dně šuplíku či adresáře a vystaví ho na světlo světa poprvé. Společně dokážeme víc!


Literáti na trati III

20.12.2015

Literáti na trati III aneb železnice bez hranic


motto: "Hranice jsou pomyslné čáry na
mapě, které pro literáty neplatí!"

Vyhlašujeme již třetí ročník železniční antologie Literáti na trati, která je příležitostí pro všechny autory, kterým je námětem, múzou či inspirací prostředí kolejí, vlaků a cestování.

Stejně jako vloni bude vaším úkolem pouze dodání daného počtu stran textu, který se dotýká železnice a odkoupení alespoň jednoho výtisku knihy. Uvítáme ukázky z knih, články, poezii i prózu, pohádky, povídky, kresby či fotografie. Přidat se může každý! Jedinou podmínkou je naplnění názvu knihy - jsme "Literáti na trati". Ať už profesí či láskou k železnici.

Je jedno, zda jste ostřílený autor nebo si píšete jen tak pro radost. Podělte se o svoje dílo s ostatními. Staňte se součástí dnes již čtyřicetičlenné party a vytvořme společně třetí díl antologie známých i neznámých autorů, které spojují železné rovnoběžky bez hranic! Seberte tedy odvahu a pojďme do toho! Po dvouletých zkušenostech mohu říct: "Stojí to za to!"

Další informace získáte na e-mailové adrese:

frantisek.tylsar@seznam.cz nebo na tel. čísle +420 776 58 2331.

František Tylšar 


Literáti na trati II

16.10.2015

Téměř na den po roce,
dne 15. října 2015, se prostory vládního salonku na pražském Hlavním nádraží opět zaplnily autory, jejichž texty voní dálkou odpočítávanou čárkami pražců.
Sešli se, aby provedli slavnostní výpravu knihy Literáti na trati II na dráhu vedoucí všemi zastávkami čtenářského světa.

A že jich nebylo málo! Z osmnácti jmen, která se objevila v první knize, je jejich počet letos více než dvojnásobný. Najdeme mezi nimi ostřílené autory, pyšnící se řadou vydaných knih, stejně jako takové, kteří publikují poprvé. Všichni však mají jedno společné. Jak říká podtitul knihy, jsou železničáři profesí či srdcem.

Moderování se ujal "otec projektu" František Tylšar. Krátce, ale výstižně, představil všech čtyřicet plus jednoho autora. Poté omluvil ty, kteří se nemohli zúčastnit, a vyřídil přítomným jejich pozdravy.

Následovala ochutnávka z knihy. Jedna z autorek -  Jitka Dolejšová přečetla svoji pohádku O staničním rozhlase. Bouřlivý potlesk jen potvrdil vysokou profesionalitu textu i přednesu.  Neméně kvalitní byla i ukázka autorského čtení poezie v podání Martina Vídenského.

O vhodný hudební doprovod mezi jednotlivými částmi se postarala parta Řehečského kvarteta. Jejich staropražské písničky přesně zapadly do historických prostor salonku i do nálady posluchačů.

Role kmotra knihy se ujal Václav Rubeš, šéfredaktor časopisu Železničář. Jako bývalý výpravčí a jeden ze spoluautorů je osobou více než
povolanou.  Dříve, než zvednul symbolickou výpravku v podobě šumivého vína, zavzpomínal na to, jak se před dvěma roky setkal s Františkem Tylšarem, který se mu svěřil, že by rád vytvořil knihu, jejíž autoři by byli z prostředí železnice. I o tom, jak byl mile překvapen, když rok nato byla kniha na světě. Letošní nárůst počtu autorů, při udržení podstaty projektu, už považuje téměř za zázrak. Popřál knize i autorům, aby nezůstali u čísla dva, protože i trojka je hezká číslice.

Šumivý proud pokřtil knihu a nastal čas na dotazy, diskusi s autory i zábavu. Přítomní byli ujištěni, že další pokračování bude. Kromě toho se rodí i plány na prestižní publikaci určenou k propagaci železnice a národního dopravce, ale to je zatím pouze ve fázi nápadu.

Zbývající čas využil každý po svém. Největší zájem byl o podpisy autorů a diskusi s nimi. Velký úspěch též slavily písničky Řehečského kvarteta. Někdo jen poslouchal, někdo si zazpíval a dva z autorů se na chvíli stali hostujícími sólisty. Martin Měkuta jako zpěvák a Karel Bartoň se svojí flétnou jako aktivní muzikant. Čas utekl jako voda a mnohým se nechtělo domů.

A mně nezbývá než poděkovat autorům a jejich rodinám, bez jejichž podpory bychom se neobešli, hostům, muzikantům i národnímu dopravci,
který zajistil propůjčení slavnostních prostor.

Za rok na shledanou.

František Tylšar


Letošní autoři na autogramiádě. Foto Petr Pulc

Celou fotogalerii naleznete zde:

https://spisovatelejih.rajce.idnes.cz/Literati_jsou_opet_na_trati/

01.10.2015


01.07.2015

Textová část je hotova. V tuto chvíli mi domácí tiskárna tiskne tzv. předkorekturní verzi – tj. výtisk, který projde korekturami. Na konci prázdnin již budou nalezené chyby a nesrovnalosti opraveny.

Také jsem již domluvil s vydavatelem, že tisk vlastní knihy proběhne začátkem září. To znamená, že pokud se nestane nic mimořádného, budete mít své zaplacené výtisky doma již před mým odjezdem na dovolenou, kterou plánuji v poslední dekádě září…

Na měsíc říjen dohodneme křest a autogramiádu. Termín a pozvánku dostanete alespoň 14 dnů předem.

Tak to je zhruba informace o současném stavu.

Přeji vám všem nádherné prázdniny.

Fanda :-) Tylšar

========================================================================================

 

01.05.2015

Milí Literáti na trati,

duben utekl, jako voda a já mám od všech (až na několik výjimek) zkontrolované texty příspěvků i profil autora...

Vaše připomínky a návrhy jsem v knize opravil (či v nejbližší době opravím) a nyní už zbývá pouze dopsat úvodní text, což budu muset udělat sám  a vytvořit návrh obálky. Tím bude kniha takřka hotová... Přes prázdniny proběhnou jazykové korektury u odborníka a pak už můžeme tisknout a těšit se na autogramiádu, která bude podobně jako vloni, někdy v říjnu…

Letos bude v knize dvakrát více stran, než vloni. Celkem 351. Autorů se sešlo 39.

Jeden nedodal podklady z rodinných důvodů a jeden to vzdal.

Z těchto údajů lze spočítat také celkové náklady na tisk. Vloni, při 167 stranách to bylo 250,- Kč. Letos při dvojnásobku bude cena pro autory 300,- Kč (včetně DPH).

Stejně jako vloni zachováme kvalitní pevnou, šitou vazbu, dobrý papír i textilní záložku…

Již nyní si můžete objednávat své výtisky. První - povinný výtisk, který byl v zadávacích pravidlech, bude za 300,- Kč (+ 50,- Kč na expediční náklady – tj. bublinková obálka a poštovné). Vloni jsem některým autorům vezl knihy až na autogramiádu, ale to bych při letošním počtu a dvojnásobné váze (knih) nedal :-). Proto budu všem knihy posílat poštou.

Objednat si samozřejmě můžete knih i více.

Pak bude cena 300,- Kč/ks (a k tomu 1x 50,- Kč poštovné – bez ohledu na počet objednaných knih).

 

=============================================================================

08.03.2015

Milí spoluautoři, Literáti na trati!

Děkuji za projevený zájem o spolupráci na projektu druhého pokračování knihy autorů železničářů. A je jedno, zda profesí či srdcem…

 Jsem rád, že jsme se letos sešli v hojném počtu. Do dnešního dne se nás přihlásilo celkem třicet. S těmi, co publikovali v první knize, počítám automaticky.

Takže, co nás čeká?

V průběhu měsíce března bych každého poprosil o zaslání jedné až desíti stránek textu, který by měl být v knize uveřejněn. Kniha bude ve formátu A5 a těch deset stran obnáší u prózy cca. 22 500 znaků (včetně mezer). Pokud toho bude méně, vůbec nic se neděje. Pokud toho bude více, dohodneme se na zkrácení… Poslat můžete cokoli, čím byste se v knize rádi představili. Od mnohých z vás jsem už příspěvky dostal. Takže Ti, co je už poslali, je znovu posílat nemusejí. 

Cca. v dubnu vás požádám o zaslání jedné stránky úvodního povídání o vaší osobě a o fotografii. Bude to podobné, jako v předchozí knize, takže my, kteří jsme byli v prvním díle, můžeme pouze oprášit a doplnit loňský text. Ale můžeme o sobě napsat také úplně něco jiného. 

Já mezitím budu průběžně pracovat na textu knihy. Dokončené úseky, Vám budu posílat ke korekturám, abyste odstranili případné nesrovnalosti, popř. ještě výsledný text upravili.

Když bude kniha celá, projde ještě korekturami u odborníka, který zkontroluje pravopis a další náležitosti.

Čeká nás také práce na obálce a další drobnosti, které se časem objeví.

Hotovou knihu (pokud vše proběhne, jak má) bych rád měl k dispozici ve druhé polovině září, abychom mohli naplánovat autogramiádu a křest v rámci oslav Dne železnice. Pokud by toto nevyšlo, vymyslíme něco jiného, např. jako vloni J…

A teď ještě jedna důležitá věc. Celý projekt probíhá bez sponzorské účasti, proto stejně jako vloni, bude povinností každého autora zakoupit si neméně jeden kus knihy za stanovenou cenu.  Stejně jako vloni bude kniha v kvalitní pevné a šité vazbě s textilní záložkou. Letos navíc s laminací. I přes nárůst počtu autorů téměř o sto procent (kniha bude mnohem obsáhlejší), zachováme rozumnou cenu výtisku  300,- Kč. (Objednat si jich můžete ale i více :-) ). Vše ostatní spojené se zpracováním, zajištěním tisku, odvody povinných výtisků do Národní knihovny, a další náklady, uhradím sám.

Takže dosti slov a hurá do práce, na jejímž konci bude hezká kniha, jejíž budete spoluautoři. Ta loňská sklízí mnoho pochvalných slov, jsme zváni na besedy, přednášky apod. Věřím, že i když nastavila vysokou laťku, tuto letos překonáme.

Váš Fanda :-) Tylšar

 

PS: Těším se na Vaše příspěvky…

V případě jakýchkoli dotazů, jsem zde pro vás na svém mailu.

====================================================================

 

01.01.2015

Staňte se i vy Literátem na trati!

 

Je tomu právě rok od doby, kdy odstartoval železniční literární projekt, jehož cílem bylo vydání antologie píšících železničářů. Vše dobře dopadlo - kniha je na světě, a protože byla úspěšná, chceme letos pokračovat druhým dílem. Přidejte se k nám a staňte se i vy jejím spoluautorem!

Stejně jako vloni zajistím veškeré práce a náklady spojené s přípravou, editací a tiskem ve vlastní režii, za mediální podpory železničního tisku. Na vás je pouze dodání jedné až deseti stran textu a odkoupení alespoň jednoho výtisku knihy. Vytvořme tedy společně druhý díl antologie známých i neznámých literárních autorů na naší železnici!

Uvítám ukázky z knih, články, poezii i prózu, pohádky, povídky, s železniční i neželezniční tématikou. Přidat se může každý! Jedinou podmínkou je naplnění názvu knihy - jsme "Literáti na trati". Ať už profesí či láskou k železnici. A je jedno, zda jste ostřílený autor nebo si píšete jen tak pro radost. Podělte se o svoje dílo s ostatními!

Přestože si vyhrazuji právo určitého výběru, věřím, že se na podzim všichni sejdeme na autogramiádě. Seberte tedy odvahu a pojďme do toho! Po loňských zkušenostech mohu říct: "Stojí to za to!" Další informace získáte na e-mailové adrese:
frantisek.tylsar@seznam.cz.

Fanda :-) Tylšar 
vlakvedoucí, redaktor, člen JčKOS

Další zprávu s podrobnými údaji zde uveřejním cca. začátkem březnaa. Těm, kdo v té době již budou součástí projektu (třebas jen jako zájemci), dané informace pošlu přímo...

======================================================= 

 


Literáti na trati

Aneb antologie píšících železničářů.

Projekt proběhl v roce 2014.

Vše začalo výzvou v železničním tisku, na kterou reagovalo celkem osmnáct autorů.
Jsou mezi nimi zaměstnanci Českých drah a.s. (včetně dceřiných společností), SŽDC s.o., aktivní i bývalí železničáři. Naleznete mezi nimi zvučná jména, za kterými stojí mnoho literárních děl, méně známé autory i ty, kteří se odvážili publikovat svoji tvorbu poprvé. Výstupem projektu je hezká a velmi zajímavá kniha, která vyšla v říjnu stejného roku.

A5
167 stran

Cena: 250,- Kč.

Více o knize a o projektu naleznete na těchto odkazech:

https://spisovatelejih.blog.cz/1410/literati-na-trati-se-rozjizdeji

https://spisovatelejih.rajce.idnes.cz/Krest_knihy_Literati_na_trati/

https://www.i60.cz/clanek_9702_literati-na-trati.html#.VFJArWB0zIU

https://orlicky.denik.cz/zpravy_region/pokrtili-knihu-literati-na-trati-20141024.html


Líbí se Vám moje verše?

Napište si o ně a já Vám budu bezplatně zasílat e-mailem téměř vše, co napíšu.

Můžete si také objednat vydané sbírky. Více v části Knihy.


Created by František Tylšar 

(C) 2012 

profandu@seznam.cz